Daruj dvakrát

KATALOG UMĚLECKÝCH DĚL NA PODPORU OHROŽENÝCH RODIN

 

Zakoupením nebo věnováním uměleckého díla darujete pomoc! 

 

Daruj dvakrát

KATALOG UMĚLECKÝCH DĚL NA PODPORU OHROŽENÝCH RODIN 

Zakoupením nebo věnováním uměleckého díla darujete pomoc!

 

Podpořte s námi rodiny v těžké životní situaci!

Daruj dvakrát

KATALOG UMĚLECKÝCH DĚL


Zakoupením nebo věnováním uměleckého díla darujete pomoc!

Podpořte s námi rodiny v těžké životní situaci!


ZTRÁTA ZNÁMÉHO PROSTŘEDÍ

Problémy mohou nastat především u dětí starších, u nichž hraje roli zejména skutečnost, že dítě většinou vyrůstalo v jiném než rodinném prostředí. Zkušenosti ukazují, že je zpočátku velice důležité, abyste zvolili vhodný způsob, jak připravit a seznámit dítě s novým prostředím, se členy jeho nové rodiny. To samozřejmě předpokládá se všemi doma předem probrat situaci dítěte a dohodnout si určitá pravidla chování.

Změna prostředí pro dítě především znamená, že se musí rozloučit se „svými“ lidmi, na které bylo doposud zvyklé, s určitými denními návyky a zaběhlými způsoby chování. Jistě již v minulosti zažilo nějaké zklamání, ztrátu někoho blízkého, pocit neúspěchu a zoufalství. Má prostě strach z toho, co přijde nyní. Bude ho mít někdo rád? Většinou se bude projevovat tak, že vás neopustí ani na chvíli, bude vyžadovat vaši ustavičnou pozornost a zájem, budete muset být stále na blízku. Občas může být i agresivní vůči jiným dětem, bude rozbíjet hračky, možná bude i zlé. Měli byste vědět, že tímto svým negativním počínáním dítě vyjadřuje strach – samo o sebe, o svou budoucnost, ale i o vás, o vaši pozornost a lásku.

Dítě, které žije ve skupině jiných dětí a je vychováváno střídajícími se „tetami“, se řídí nepsanými pravidly, která mohou být velmi odlišná od těch, na jaká jsme zvyklí z rodinného prostředí. Od samého počátku vašeho soužití byste však měli jasně a velmi pečlivě vymezit určitá pravidla chování, aby bylo jednoduše srozumitelné, co je přijímáno, co chváleno a co je odmítáno. Měli byste mít vždy dostatek času věnovat se dítěti, snažit se mu porozumět, nezapomínat na pohlazení, ujištění, že jste nablízku.

Dítě potřebuje nejen čas a trpělivost, ale i jasné a laskavé zacházení, než opět získá ztracenou důvěru, než se zahojí všechny jizvy a zklamání. Pokud určité problémy trvají dlouhou dobu a vy budete mít pocit, že sami situaci nezvládáte příliš dobře, obraťte se na odborníky, kteří vám pomohou.

Je nás doma čím dál víc…

V rodině, kde už děti žijí, a to bez ohledu na to, zda vlastní, či přijaté, je potřeba se zamyslet ještě nad dalšími aspekty. Nové dítě ovlivní totiž život celé rodiny a zamíchá sourozeneckou konstelací. Proto se obecně doporučuje, aby přijaté dítě v rodině bylo nejmladší. A také je vhodné se rozhodnout, zda by se lépe mezi sourozence hodil chlapec, či holčička, nebo zda na pohlaví nezáleží.

Dětem, které již v rodině žijí, přibudou přijetím dalšího dítěte některé povinnosti a omezení. Zároveň ovšem získají dalšího sourozence a díky tomu i mnoho pozitivního. Před příchodem dalšího dítěte je potřeba získat souhlas všech dětí, které v rodině už žijí (i když některé děti, obzvlášť dospívající, dávají souhlas víc než váhavě). Menší děti se snadno začínají těšit na dalšího kamaráda. V tom obvykle problém nebývá. Spíše je potřeba se připravit na dobu po převzetí dítěte.

Pokud se dá už s novým dítětem komunikovat, je třeba ho seznámit s nepsanými pravidly, která se v rodině dodržují. Dítě, které přichází z ústavu, je zvyklé na úplně jiné kulturní prostředí a některé věci, které v rodinách jsou běžné, prostě nezná. Opravdu ho řada věcí nenapadne.

V této době je také potřeba věnovat zvláštní pozornost dítěti, které už v rodině žije a je věkově nejblíže přijatému dítěti. Pro toto dítě je nejtěžší vyrovnat se s konkurencí nového dítěte; potřebuje více ujištění než dřív, že rodiče ho pořád mají rádi a na řešení jeho problémů si najdou vždycky čas. Praktické je, když nové dítě není hozeno do klubka sourozenců, ale má možnost dělat nějakou činnost pouze s jedním sourozencem a jindy zase s někým jiným. Při společných zážitcích se vztahy rychleji navazují.